środa, 5 marca 2014

Post 6 - Jak rozpoznawać monety.

Niby to prosta sprawa. Jednak komplikuje się gdy trafimy na przykład na taki okaz:




Moneta dość ciekawa i łatwa do rozpoznania jeśli chodzi o kraj pochodzenia, oczywiście jak się wie co znaczą napisy w cyrylicy. A jest na niej napisane u góry "БАНК РОССИИ" czyli na polski "Bank Rosji", a poniżej nominału "РУБЛЕЙ" czyli po polsku "RUBLI". Wiemy więc już że jest to moneta 10 rubli Rosyjskich z roku 2007. W przypadku aktualnych monet rosyjskich możemy mieć dwie możliwe mennice w których mogła by być wybita moneta. W wypadku przedstawionej monety jest to mennica w Sankt Petersburgu:


Co prawda niezbyt to czytelne bo przy maksymalnej rozdzielczości mojego skanera (600 dpi) nic więcej nie jestem w stanie osiągnąć, ale gwarantuje że jest to znak mennicy w Sankt Petersburgu. W teorii powinien on być zapisany jako "СПМД" jednak na monecie po powiększeniu wygląda raczej jak "СПМD", w przeciwieństwie do znaku mennicy Moskiewskiej w której znaku menniczym ewidentnie zobaczyć można dwie litery "MM". W przypadku niektórych monet rosyjskich znak menniczy jest podany w formie literowej i w takim wypadku dla Moskwy jest to litera "M" a w przypadku Sankt Petersburga "CЛ".
Wiemy skąd jest ta moneta i z jakiego roku, więc najłatwiej będzie teraz wejść na stronę www.numista.com i w zakładce 'search' przejść do pola 'advanced search' gdzie następnie w polu 'country' wybieramy kraj, w tym wypadku Rosja (Russia) a następnie w polu 'year' podajemy rok, w naszym przypadku 2007. Wciskamy przycisk 'Search' i mamy listę monet pasujących do wybranych parametrów. Na liście która nam się wyświetliła szukamy naszej monety, i wiemy już że naszą monetą jest 10 rubli 2007 (Republic of Khakassia) czyli po naszemu 'Republika Chakasja'. Po wejściu na link z monetą możemy dowiedzieć się wszystkich szczegółów na jej temat. Jednak dużo trudniej będzie gdy trafi nam się moneta taka jak na przykład ta:



Robi się trudniej, ale jeszcze nie beznadziejnie. Jak widać po napisach jest to najprawdopodobniej moneta z jakiegoś kraju arabskiego. Na rewersie widać liczbę '50' która najprawdopodobniej jest nominałem, a na awersie widać dwa roczniki 1993-1414. Pierwszy (1993) to rok wybicia monety według kalendarza Gregoriańskiego czyli takiego jakim posługuje się większość polaków, natomiast drugi (1414) jest zapisany co prawda liczbami tak zwanymi 'arabskimi' jakich używamy w europie jednak sam rok jest z kalendarza muzułamańskiego. Sposobu przeliczania kalendarza muzułmańskiego na 'nasz' nie będę opisywał bo jest dość skomplikowany, zamiast tego odeślę was do strony:

http://dateconverter.net/

gdzie możecie się zapoznać z wyglądem 'prawdziwych' liczb arabskich i możesz je przeliczyć na 'nasze'. Strona ta może się przydać bo na niektórych monetach arabskich nie spotkamy w ogóle liczb zapisany w sposób 'europejski'. Ale wróćmy do naszej przykładowej monety. Wiemy że ma nominał '50', pochodzi z roku 1993 lub 1414 w kalendarzu muzułmańskim i jest z kraju 'arabskiego'. Raczej nic więcej z tego nie wyczytamy, no chyba że znamy arabski. Mało ale spróbujmy, na NUMIŚCIE wpisujemy to co mamy, w polu 'Facial value' czyi nominał wpisujemy nasze '50', w polu 'Year' wpisujemy '1414' bo w tym polu wpisujemy rok w formie jaka obowiązuje w danym kraju. Wciskamy szukaj (SEARCH). I, nic. Strona znalazła nam co prawda 3 monety ale żadna nie pasuje. W takim razie kasujemy rok w polu 'Year' a zamiast niego w polu 'Gregorian year' wpisujemy drugi rok (1993) i znów klikamy na 'Search'. Jest lepiej bo tym razem znalazło nam 108 monet. Niby to dobrze, ale musimy przejrzeć 108 monet. Więc może jeszcze sobie ułatwimy. Tylko jak ? Co możemy jeszcze ustalić ? Mamy w ręce monetę, więc parę rzeczy możemy ustalić. Najłatwiej będzie sprawdzić średnicę monety. Bierzemy więc linijkę, lub jeszcze lepiej suwmiarkę i mierzymy. Suwmiarka pokazuje 24.88 mm, jednak aż tak dokładni nie musimy być. Wystarczy że założymy że moneta ma średnicę pomiędzy 24.5 a 25.5 mm. I tak też wpiszmy w polu 'Diameter' czyli średnica (24.5-25.5). Po wciśnięciu przycisku 'Search' na liście wyników mamy już tylko 17 monet, a na samym końcu tej listy znajduje się nasza moneta. W taki sposób ustaliliśmy że jest to moneta 50 millimes z Tunezji, czyli tak jak na początku stwierdziliśmy moneta ewidentnie z kraju arabskiego. Niestety ta zagadka była o tyle łatwa że mieliśmy dość dużo informacji. Był nominał i był rok. O wiele trudniej jest w przypadku monet azjatyckich, takich jak na przykład ta:







Jedyne co rozpoznajemy to cyfra '1'. Możemy też ustalić średnicę (około 20 mm - załóżmy 19.5-20.5) i wagę (jeśli mamy wagę numizmatyczną - około 3.8 grama - załóżmy 3.5-4.5). Po sprawdzeniu tych parametrów nadal mamy 128 wyników. Trochę dużo. No ale moneta przeważnie ma zapisany rok wybicia, ta akurat też tylko my tego nie widzimy. Wchodzimy więc ponownie na stronę:

http://dateconverter.net/

i patrzymy co mamy do wyboru. Moneta jest azjatycka z charakterystycznymi 'krzaczkami' więc z listy pasuje nam najbardziej Japonia (Japanese Date) lub Tajwan (Taiwanese Date). Odrzucamy Tajlandie, Nepal i Birmę bo te mają zupełnie inne alfabety, a z mojego doświadczenia powiem że także Chiny bo te mają podany rok w liczbach arabskich. Przyglądamy się bliżej monecie i na awersie (czyli stronie z popiersiem w tym wypadku) zauważamy z lewej strony popiersia cztery znaczki wyglądające tak jak te na stronie z przelicznikiem lat. Wpisujemy je w kalendarzu Japońskim i niestety nic nie znajdujemy. Za to w kalendarzu Tajwańskim wyskakuje nam rok 2007. Wpisujemy więc ten rok w wyszukiwarce NUMISTY (oczywiście jako rok gregoriański) i mamy już tylko 12 wyników (o ile wpisaliśmy też resztę parametrów które ustaliliśmy wcześniej). A na 10 pozycji od góry mamy naszą monetę. Jest nią 1 Yuan z Tajwanu. Jak widać przy odrobinie pracy można bez problemy rozpoznać większość monet. Piszę większość bo niestety nie wszystkie monety znajdują się w bazie NUMISTY. Na szczęście duża część świata korzysta z alfabetu łacińskiego i dzięki temu można monety z tych krajów bardzo łatwo rozpoznać. Problem mogą stwarzać kraje które korzystają z cyrylicy, kraje arabskie, Izrael oraz ogólnie pojęte państwa azjatyckie. Moim zdaniem do rozpoznawania najtrudniejsze są Nepal, Birma i Tajlandia. Gwarantuję jednak że po pewnym czasie bez problemu każdy z was będzie potrafił łatwo rozpoznać z jakiego kraju jest dana moneta, bo monety z danego państwa mają przeważnie podobną stylistykę a często posiadają elementy po których można od razu je rozpoznać jak na przykład godło państwowe lub postać na monecie. To już koniec posta numer . Mam nadzieję że choć trochę pomogłem wam w walce z numizmatyką 'egzotyczną'. Jikai made.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz